Przejdź do menu Przejdź do treści

Orkiestra Symfoniczna Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie

Orkiestra Symfoniczna Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie powstała w 2013 roku. Jej dyrygentem i założycielem jest Małgorzata Tęczyńska-Kęska. Zespół liczy ponad 50-ciu muzyków i tworzą go absolwenci szkół muzycznych II stopnia (12 lat kształcenia muzycznego) będący studentami/absolwentami Uniwersytetu Pedagogicznego jak i innych krakowskich uczelni. Zróżnicowany repertuar obejmuje zarówno muzykę klasyczną, jak i rozrywkową, a podczas koncertów usłyszeć można także słynne dzieła muzyki filmowej w nowych aranżacjach. W programach koncertów Orkiestry pojawiają się wymagające dzieła Mozarta, Griega, Góreckiego, Borodina, Kilara, Bartoka czy Piazzolli.

Orkiestra Symfoniczna współpracowała ze znanymi muzykami: Zbigniewem Wodeckim, Gheorghem Zamfirem, Gajuszem Kęską, Janem Kalinowskim, Piotrem Lato, Joanną Radziszwską – Sojką, Anną Wyszkoni czy zespołem Anawa.

Głównym celem i misją zespołu jest uwrażliwianie ludzi na piękno muzyki, popularyzowanie kultury muzycznej (szczególnie muzyki polskiej), a nade wszystko promowanie idei wspólnego muzykowania pośród osób niezajmujących się zawodowo wykonawstwem a posiadającym wysokie kwalifikacje w grze na instrumencie.

Orkiestra z powodzeniem koncertowała w Hiszpanii, Włoszech, Austrii, Słowacji, brała udział w festiwalach takich jak m.in. CANÇÓ MEDITERRÀNIA w Hiszpanii (2011 r.), Międzynarodowy Festiwal Orkiestr i Chórów w Paryżu (2013 r.). Zespół uświetnia corocznie Galowy Koncert Karnawałowy w Muzeum Narodowym w Sukiennicach, Koncerty Noworoczne w Auli Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Święto Uczelni w dniu 11 maja oraz szereg wydarzeń kulturalnych Krakowa (Festiwale, Międzynarodowe Konferencje i Sympozja) – wzbudzając każdorazowo wyrazy uznania.

W styczniu 2021 roku ukaże się pierwsza płyta Orkiestry Symfonicznej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Zabrzmią na niej utwory Borodina, Ponchiellego, Offenbacha, a także kompozycja „Dancing Ends” Łukasza Pieprzyka, napisana specjalnie dla Orkiestry Symfonicznej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie z okazji Jubileuszu 15-lecia jej działalności.

ORKIESTRA KAMERALNA UNIWERSYTETU PEDAGOGICZNEGO W KRAKOWIE

 Orkiestra Kameralna Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie powstała w 2010 roku. W latach 2005-2010 zespół funkcjonował pod nazwą Smyczkowa Orkiestra Kameralna Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Orkiestrę tworzą osoby pełne pasji i zaangażowania, gotowe podejmować nowe wyzwania i doskonalić swe umiejętności, by z prawdziwym młodzieńczym zapałem dzielić się swą miłością do muzyki. W skład zespołu wchodzą absolwenci szkół muzycznych II stopnia (12 lat kształcenia muzycznego), obecnie studenci zarówno Uniwersytetu Pedagogicznego jak i innych krakowskich uczelni. Od samego początku istnienia Orkiestra Kameralna Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie kładzie nacisk na wysoki poziom artystyczny swych wykonań. Zespół współpracuje ze znakomitymi solistami młodego pokolenia, między innymi z: Aleksandrem Daszkiewiczem, Aleksandrem Mockiem, Krzysztofem Kataną, Orianą Masternak, Anną Kozłowską i Markiem Drescherem.

Orkiestra czynnie angażuje się w życie kulturalne Uniwersytetu Pedagogicznego. Do cyklicznych wydarzeń należą m.in. : Koncerty Noworoczne w Sukiennicach (Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku – Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie) oraz w Auli Głównej Uniwersytetu Pedagogicznego, Majowe Koncerty w kościele św. Katarzyny, „Debiut z orkiestrą” we współpracy z Ogólnokształcącą Szkołą Muzyczną I stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Krakowie a także zainicjowane w 2020 roku “Koncerty Uniwersyteckie”. Orkiestra Kameralna koncertowała w Austrii, Bułgarii, Francji, Hiszpanii i we Włoszech, każdorazowo zbierając owacje na stojąco.

W październiku 2020 roku ukazała się debiutancka płyta zespołu: „Bach, Marcello, Telemann, Vivaldi”, zawierająca najbardziej znane i cenione koncerty barokowe.

Więcej informacji znajdą Państwo pod adresem : https://orkiestra.up.krakow.pl/


Galeria zdjęć:

 

marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031